Sú LPG systémy bezpečné?

LPG - FAQ

Tlaková nádrž na plyn je vyhotovená z asi 3,5 mm silného plechu a je zabudovaní spravidla v batožinovom priestore auta v mieste určenom pre rezervné koleso. Pretože nádrž na plyn je relatívne hlboko zabudovaná vo vozidle nehrozí pri nárazoch riziko jej poškodenia. Plynová nádrž je vybavená bezpečnostným ventilom, ktorý zaisťuje bezpečnosť vozidla pri poškodení LPG sústavy. V prípade, že sa plynové palivové potrubie z nejakého dôvodu sa poškodí, uzavrie tento ventil v zlomku sekundy prívod paliva z plynovej nádrže a zamedzí tak unikaniu plynu.

 

Benzínová nádrž pozostáva z tenkostenného plechu alebo plastu, teda z ľahko deformovateľného materiálu. U mnohých vozidiel je zabudovaná na boku vozidla a nádrž sa môže ľahko poškodiť - napríklad bočným nárazom do vozidla, pričom začne benzín vytekať. Potom už len stačí iskra z často pri náraze poškodeného elektrického vedenia vozidla a zapríčiní silný požiar vozidla.

 

Oproti benzínovej nádrži, nádrž na plyn potrebuje omnoho väčšiu energiu pre jej poškodenie.

 

Pre zistenie bezpečnostného rizika pri aute s plynovým pohonom vykonali experti z ADAC praktické skúšky s vozidlom Opel Zafira. Testy jednoznačne preukázali, že auto s plynovým pohonom je rovnako bezpečné ako naftové auto rovnakej značky. Po nárazových testoch pri rýchlosti 64 km/h nebol plynový systém poškodený. Bez poškodenie ostal aj potrubný systém v priamej oblasti nárazu, nakoľko všetky potrubia sú tak flexibilne konštruované, že sa pri kolízii nezlomia, ale podľa potreby ohnú. Po kontrole tesnosti systému mohli preukázať, že po čelnom náraze zostal potrubný systém dostatočne tesný.

 

 

Ak sa chcete presvedčiť o bezpečnosti LPG systémov, pozrite si nasledujúce videá z testov.

 

 

 

 

Ďalšie otázky

Aktuálna akcia

Karta výhod

Montujeme a servisujeme

Čerpacie
stanice

Pokračovať arrow arrow

Propan-bután

Pokračovať arrow arrow

Veľkoobchod

Pokračovať arrow arrow

Autoumyvárne

Pokračovať arrow arrow